StartWydarzenia
Wydarzenia
- Polecamy
- 2018.11.15. FINISAŻ WYSTAWY - FOTOREPORTAŻWystawa wybitnego polskiego konstruktora ,,Wacław Zalewski. Kształtowanie konstrukcji / Shapingstructures" trafiła do Częstochowy. Było to możliwe dzięki połączonym staraniom StowarzyszeniaArchitektów Polskich SARP Oddział Częstochowa oraz Polskiego Związku Inżynierów i TechnikówBudownictwa Oddział Częstochowa. W dniach od 26.10 do 15.11.2018 r. ekspozycję można było oglądaćw Sali Marmurowej Akademickiego Centrum Kultury ,,Klub Politechnik".
Wystawa przygotowana została w 2006 roku przez współpracowników profesora Zalewskiego z MIT:Edwarda Allena, Davida Foxe i Jeffa Andersona. Prezentowana na wielu uczelniach amerykańskich,do Polski została sprowadzona dzięki inicjatywie profesorów Politechniki Łódzkiej: Marii Kamińskieji Wojciecha Zabłockiego. Polskie wydanie, prezentowane już w kilku miastach, zostało uzupełnioneo nowsze projekty.
Wernisaż wystawy połączony był z galą obchodów 65-lecia PZITB Oddział Częstochowa. W programieuroczystości jubileuszowych znalazły się między innymi: prezentacja zespołu PCz Rover Team wrazz łazikiem marsjańskim Politechniki Częstochowskiej (zwycięzcy prestiżowego konkursu łazikówmarsjańskich University Rover Challenge 2018), występ Zespołu Pieśni i Tańca ,,Częstochowa".Na wernisażu wystawy oraz na gali zjawiło się kilkuset gości.
Finisaż wystawy to kolejne duże wydarzenie.
Wstęp do opowiadania o profesorze Zalewskim wygłosił Wiktor Piwkowski. Nasz gość, obecny SekretarzGeneralny PZITB, mówił o sześciu Polakach, wybitnych budowniczych: Tadeuszu Kościuszce, ErneścieMalinowskim, Rudolfie Modrzejewskim, Gabrielu Narutowiczu, Stefanie Bryle oraz Wacławie Zalewskim.
Zakończenie wystawy to jednak przede wszystkim spotkanie z architektem i szermierzem, LaureatemHonorowej Nagrody SARP i Mistrzem Olimpijskim Wojciechem Zabłockim. Profesor Zabłocki orazProfesor Zalewski poznali się w 2000 roku. Dzięki temu mieliśmy możliwość posłuchania o wspólnymtworzeniu projektów. Wysłuchaliśmy wielu anegdot o świetnym człowieku, wybitnym konstruktorze, twórcykonstrukcji takich budynków jak katowicki Spodek czy warszawski Supersam. Opowiadaniu towarzyszył film,na którym widać z jaką werwą Panowie rozmawiali o projektowaniu, jak nieszablonowe było ich podejście.Profesor Zabłocki wspomina: ,,Wacław Zalewski udowadniał, że sposób tworzenia racjonalnych konstrukcjijest prawdziwie twórczym procesem, a optymalizacja powinna służyć do tworzenia ekscytujących form architektonicznych."
Szczególnie cieszy udział wielu młodych osób w całym wydarzeniu. Dla nich także Profesor Zalewski maradę: ,,Pamiętaj, że inżyniera zawód nie w rutynach technicznych i naukowych teoriach, ale w pomysłowościma swój rodowód. Niegdyś słowo inżynier, z francuskiego pochodzące, kojarzone było przede wszystkimz bystrością umysłu i umiejętnością rozwiązywania problemów".
Dziękujemy Rektorowi Politechniki Częstochowskiej, który objął wystawę patronatem oraz PERI Polska- partnerowi wystawy.
Kto nie był, niech żałuje i sprawdza, czy wystawa nie pojawi się w kolejnych miastach...
tekst: Joanna Chrapońska
fot.: Piotr Kras - 2016.11.14.Zaprojektuj sobie miasto: transport, czyli jak poruszać się po mieście – warsztatydla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów24–25 listopada 2016Zaprojektuj sobie miasto: transport, czyli jak poruszać się po mieście – warsztaty dla uczniówszkół ponadgimnazjalnych i studentów – Centrum Promocji Młodych wspólnie zeStowarzyszeniemArchitektów Polskich SARP Oddział w Częstochowie zapraszają młodzieżna drugie ćwiczenia z dobrego projektowania miasta. W listopadzie wspólnie zastanowimy się,jak najsprawniej i najwygodniej przemieszczać się po mieście. Czy lepiej jeździć, chodzić,czy pedałować? Odpowiemy sobie na pytanie, co determinuje nasz wybór środka transportu.Jakim formom mobilności sprzyja infrastruktura w naszym mieście i co można by w niej zmienićdla naszej wygody i bezpieczeństwa. Przyjrzymy się, co kryje się pod hasłem „zrównoważonytransport” i co to oznacza dla nas, użytkowników.
Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona.
Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: a.florczyk@muzeumczestochowa.pl
plakat: Łukasz Piskorek - 2016.10.14.fot. Lech Nowotarski„Obrazki z podróży”
Serdecznie zapraszamy 18.10.2016.(wtorek) o godz. 19:00 do Cafe Skrzynkana spotkanie z cyklu „Obrazki z podróży”.
Prezentowane na wystawie fotografieLecha Nowotarskiego są plonemwycieczki do USA i objazdu: Kalifornii,Arizony, Nowego Meksyku, Koloradoi Utah we wrześniu 2016 roku.
Główny motyw to formacje skalneo niezwykłych kształtach i kolorachoraz roślinność pustynna –drzewa Jozuego, juki, kaktusy, malowniczo
poskręcane sosny. Powrót do cywilizacji zapowiadają migawki fotograficznez Las Vegas i San Francisco.
Więcej fotografii „miejskich” zaprezentowanych zostanie na zakończenie wystawy, w ramachpokazu slideshow w poniedziałek 14.11.2016.o godz. 18:00 w sali OPK. - 2016.09.09.17 września (sobota) 18:00-21:00 start: Miejska Galeria Sztuki, Al. NMP 64
Organizatorzy wydarzenia mają na celu zapoznanie mieszkańców Częstochowy z ciekawymii wartościowymi artystycznie elementami detalu architektonicznego jakimi są mozaiki i sgraffita.Dzieła częstochowskich artystów są elementem ozdobnym fasad oraz wnętrz kilkunastu obiektóww obrębie miasta. W ramach proponowanej imprezy organizatorzy przybliżą również sylwetkicenionych twórców m.in. artysty rzeźbiarza Stanisława Łyszczarza i architekta Włodzimierza Ściegiennego – autorów ww. dzieł.
Głównym elementem imprezy będzie tzw. gra miejska – jest to powszechnie znana forma rozrywkiwykorzystując przestrzeń miejską jako element rozrywki. Proponowana zabawa będzie składać sięze wskazówek i zagadek zachęcających do „odkrycia” i odwiedzenia kilku obiektów zlokalizowanychw obrębie centrum miasta. Gra przeznaczona dla osób i grup w każdym wieku.
Punktem wyjściowym gry będzie budynek dawnego pawilonu „Cepelii”, obecnie Miejska Galeria Sztuki.Forma architektoniczna tego obiektu została doceniona i opisana w ostatniej publikacji książkowej FilipaSpringera pt. „Księga zachwytów” (zbiór reportaży o najciekawszych budynkach w Polsce).
Zapraszają: Stowarzyszenie Architektów Polskich, MindHelix oraz Gildia