StartWydarzenia
Wydarzenia
- 2013.04.11.
Słynne wille Polski
Wystawa o historii i współczesności architektury rezydencjonalnej w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu „Via Villas -słynne wille Wyszehradu i Słowenii” realizowanego przez Agencję FOIBOS we współpracy z Muzeum Architektury we Wrocławiu.Ekspozycji towarzyszyć będzie obszerna i bogato ilustrowana publikacja pod redakcjądr inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego.W ramach projektu wydano już reprezentatywny wybór „Słynnych willi Czech, Moraw i Śląska Czeskiego”oraz „Słynnych willi Słowacji”.Równolegle do polskiej odsłony wystawy i książkiw przygotowaniu są publikacje i wystawy słoweńskiei węgierskie.Wystawa czynna do 19 maja 2013. - 2013.04.11.
Muzeum Historii Żydów Polskich otwarte zostanie już 20 kwietnia.Muzeum Historii Żydów Polskich budowane jest w Warszawie od 2007 roku według projektu fińskiej pracowni architektonicznej Lahdelma & Mahlamäki Oy. Siedziba muzeum mieści się przy ulicy Anielewicza 6.Prace budowlane zbliżają się do końca i muzeum zgodnie z planem ma zostać otwarte dla zwiedzającychjuż 20 kwietnia.
Dolne foyer Muzeum Historii Żydów Polskich dostępne będzie dla chętnych bezpłatnie, podobniejak warsztaty z oferty edukacyjnej placówki. 20 i 21 kwietnia, w trakcie dni otwartych muzeum, odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących inauguracji. W programie między innymi pokazy filmowe, koncerty (Bund Band. Tribute to Marek Edelman – W. Mazolewski z zespołem, Nowa Muzyka Żydowska, Lament serca.Jerzy Maksymiuk), wykłady, pokazy teatralne (Mapy pamięci – teatr ruchu i wizualizacje – prod. Stowarzyszenie Sztuka Nowa), warsztaty.
Okazją do dokładnego zwiedzenia Muzeum Historii Żydów Polskich będą spacery, których program dostosowany został do zainteresowań różnych grup wiekowych. Obok spaceru rodzinnego przewidzianom.in. wirtualne zwiedzanie przygotowywanej wystawy głównej, a także trasy biegnące przez ulice dawnej dzielnicy żydowskiej.więcej informacji na stronie Muzeum - 2013.04.11.
Portal architektoniczny BRYŁA zaprasza na najnowszy film o architekturze -tym razem budynek Thespian we Wrocławiu - Maćków Pracownia Projektowa.
oglądaj - 2013.03.27.26 marca rozpoczyna się rejestracja na trzecie ogólnopolskie konfrontacje młodycharchitektów – Młodzi do Łodzi 2013.
Kim są, do czego dążą i jaki mają wpływ na rzeczywistość projektanci, którzy dopierorozpoczynają profesjonalną działalność? Na to pytanie odpowiedzieć próbują uczestnicyorganizowanych przez miesięcznik Architektura-murator ogólnopolskich konfrontacji Młodzi do Łodzi.
Dotychczas odbyły się dwa łódzkie spotkania, w 2003 oraz 2008 roku. Burzliwe dyskusje,emocjonująca atmosfera pozostawiły po sobie nie tylko ulotne poczucie zawodowejwspólnoty, ale i trwające do dziś przyjaźnie.
W ciągu pięciu lat, które upłynęły od ostatniej edycji Młodzi do Łodzi, zorganizowanejpod hasłem Globalizacja architektury, studia ukończyło nowe pokolenie architektów.Czym różnią się od poprzedników?
Do udziału w trzeciej edycji ogólnopolskich konfrontacji architektów Młodzi do Łodzi 2013,Architektura-murator zaprasza dyplomowanych absolwentów wydziałów architektury,właścicieli lub współwłaścicieli pracowni architektonicznych, partnerów w biuracharchitektonicznych, projektantów zatrudnionych w biurach architektonicznych, wolnychstrzelców, pracowników naukowo-dydaktycznych, architektów pracujących w urzędach.Organizatorzy chcieliby zaprosić do uczestnictwa również czynnych zawodowo architektów,którzy wyjechali za granicę, jak i zagranicznych architektów pracujących w Polsce.Zgłoszenia do udziału w spotkaniu Młodzi do Łodzi 2013 składać mogą architekci w wiekumaksymalnie 40 lat.
Po zakończeniu procedury kwalifikacyjnej, a więc po 20 kwietnia 2013 roku na stroniemlodzidolodzi.pl, w zakładce Uczestnicy, zaprezentowani zostaną wszyscy zakwalifikowanido udziału w spotkaniu Młodzi do Łodzi 2013 architekci. Plansze prezentujące formułędziałania danej pracowni w formie graficznej i opisowej, a także rozwijające temat architektura– mój cel, opublikowane natomiast zostaną w zakładce Projekty.
W spotkaniu Młodzi do Łodzi 2013 udział weźmie około 160 architektów. Celem przedsięwzięciajest integracja młodego środowiska architektonicznego w Polsce oraz spojrzenie na rolę młodycharchitektów w architekturze polskiej – także w odniesieniu do szerszej perspektywy światowej.
Pierwszy dzień będzie składał się z autoprezentacji wszystkich uczestników. Zostaną onedokonane w oparciu o nadesłane wcześniej prezentacje.
Drugi dzień zostanie podzielony na dyskusje panelowe: 1. KTO? Kim jest architekt,2. CO? Kondycja i dyscyplina, 3. JAK? Edukacja i autoedukacja. W każdej dyskusji panelowejweźmie udział po kilka osób posiadających różne doświadczenia, które przedstawią swojeprzemyślenia dotyczące tematyki danego panelu. Przemyślenia te spisane wcześniej w postacitekstów udostępnione zostaną jeszcze przed rozpoczęciem spotkania. Umożliwi to wszystkimuczestnikom spotkania Młodzi do Łodzi 2013 wcześniejsze przygotowanie się do dyskusji.
Trzeciego dnia uczestnicy spotkania podzielą się na 10 grup tematycznych. W każdejz nich zostanie przedyskutowane jedno z wybranych wcześniej 10 ważnych dla młodycharchitektów w Polsce zagadnień. Wnioski z dyskusji w grupach zostaną przedstawionena forum wszystkich uczestnikom. Program trzeciego dnia i całego spotkania zakończy ogólne podsumowanie.
- 2013.02.27.Kto będzie w tym czasie w okolicy Zakopanego - będzie mile widziany na Krupówkach 12 w Dworcu Tatrzańskim. Wystawione zostaną oryginały rysunków publikowanych na naszej stronie internetowej oraz malarstwo Elżbiety i Lecha Ledeckich - olej, jedwabie jak również akwarele tworzone przez arch. Zenona Remiego - dawnego współpracownika Antoniego Nowotarskiego.