StartWydarzenia

Wydarzenia

  • 2013.02.25.
     
    Współczesna architektura Słowacji 1989-2013 w fotografiach L'ubo i Moniki Stacho
    28.02.2013 - 02.06.2013
     
    Na wystawie w Muzeum Architektury zobaczymy fotografie L’ubo i Moniki Stacho dokumentujące przemiany architektonicznego pejzażu Słowacji. To pierwszy pokaz ekspozycji w Polsce. Ekspozycja zainicjowana przez ostrawski Gabinet Architektury (Kabinet architektury/ SPOK ) ma charakter wystawy objazdowej i była już pokazywana na Słowacji, w Wielkiej Brytanii i Czechach.

    Na kilkudziesięciu barwnych zdjęciach autorzy sportretowali współczesne realizacje – budynki prywatne
    i publiczne, założenia parkowe, kompleksy biurowo-usługowe, obiekty handlowe, centra kultury. Ważne miejsce wśród nich zajmuje ostatni artystyczny projekt L’ubo Stacha „Dwa Domy jednego Pana”, w którym autor portretuje słowackie - chrześcijańskie i żydowskie - budowle sakralne. Wystawa daje możliwość zapoznania się z pracami architektów pokolenia lat trzydziestych XX wieku, takich jak Štefan Svetko czy Ivan Matušik, ale zarazem możemy być świadkami dokonań najmłodszej generacji twórców, reprezentowanych
    tu m.in. przez Benjamina Bradňanskiego. Zgromadzone prace prezentują szerokie i rozmaite wykorzystanie zasad typologii, zastosowane tu przeważnie w obiektach mieszkalnych i obiektach użyteczności publicznej wybudowanych na terenie Słowacji w czasie ostatniego dwudziestolecia. Wrocławska ekspozycja jest powiększona o najnowsze słowackie realizacje z lat 2011-2013, do których należą między innymi obiekt wielofunkcyjny Cassovar w Koszycach architekta Závodnego i centrum handlowe Centrál w Bratysławie projektu architekta Ivana Kubíka.

    L’ubomir Stacho jest fotografem, profesorem w Akademii Sztuki i Designu w Bratysławie. Swoje zdjęcia pokazywał na licznych wystawach i konkursach na całym świecie, jest zdobywcą głównej nagrody na Biennale Fotografii w Metropolitan Museum of Photography w Tokio. Fotografie L’ubo Stacha znajdują się w stałych zbiorach Slovak National Gallery w Bratysławie, City Gallery Brno, National Gallery Prague, UMPRUM Museum Prague, Bibliotece Narodowej w Paryżu i Jane Corkin Gallery w Toronto oraz w kolekcjach prywatnych.

    L’ubo Stach zajmuje się fotografią dokumentalną i artystyczną, instalacjami i sztuką video. Głównym tematem jego multimedialnych prac jest czas, któremu poświęca kolejne cykle fotografii i filmów video: Manifest of time (1976-84), Time (1980-83), Symbols (1985-89), Metaphors (1990), czy Parables (1998).

    Kuratorzy: Rasťo Udžan, Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec
  • 2013.02.14.
     
     
    WITOLD LIPIŃSKI – „MIĘKKIE LĄDOWANIE”

    Wystawa 22.2.–22.4.2013.

    Otwarcie 22.2.2013 (piątek) o godz. 18.00
     
    Witold Lipiński jest jednym z najistotniejszych architektów Wrocławia. Obok Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak (której wystawa była prezentowana w MWW w 2012 roku) oraz Krystyny i Mariana Barskich był autorem odważnych i nowatorskich rozwiązań przestrzennych. Jego formy powłokowe miały na celu nie tylko uzyskanie określonego wyrazu formalnego, ale przede wszystkim służyły testowaniu nowych konstrukcji oraz niewątpliwe wpływały na elastyczność i otwartość przestrzeni wewnętrznej. Lipiński próbował twórczo wykorzystać paradygmat prefabrykacji, projektując z powtarzalnych wielobocznych i trójkątnych elementów.

    więcej - Muzeum Współczesne Wrocław   
  • 2013.02.14.
     
    Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę:
     
    8x8.jpg 8x8. Przyszłość miejskiego kwartału

    Wystawa 14.02.2013 -17.03.2013
    Otwarcie i  wykład kuratora generalnego Vladimira Florova - w czwartek 14 lutego o godzinie 17.00      

    Fenomen Kopiuj/Wklej
    Jeden budynek w ośmiu odsłonach.

    Koncepcja zrealizowanego przez wydawnictwo Project Baltia przedsięwzięcia jest banalnie prosta: skoro istnieją budynki uznane za wyjątkowo dobre, to po co marnować siły, środki i energię na projektowanie kolejnych?

    Do przedsięwzięcia zaproszonych zostało siedem pracowni architektonicznych z krajów basenu morza Bałtyckiego. Za budynek wzorcowy posłużył 8house, zrealizowany w Kopenhadze  według projektu duńskiej pracowni BIG Architects. Zadanie było proste – każda z grup architektów miała zaadaptować projekt Duńczyków do wybranej lokalizacji we własnym kraju. Ingerencja sprowadzać się miała do zmodyfikowania elewacji. Do projektu zaproszona została także Maćków Pracownia Projektowa, która zaproponowała lokalizację 8house w dwóch miejscach we Wrocławiu.

    Prosty koncept stał się pretekstem do postawienia wielu istotnych pytań na temat współczesności i przyszłości architektury -  o sens pogoni za oryginalnością, zasadność kultu kontekstu, o architektoniczną nadprodukcję, czy ideę typizacji, jako ponownie odkryte lekarstwo na kryzys finansowy i głód mieszkań.

    8House to projekt duńskiej pracowni architektonicznej BIG architects. W 2010 roku architekci zrealizowali
    w Kopenhadze koncepcję budynku wielorodzinnego, opartego na planie ósemki. Oryginalny 8HOUSE, położony w Południowym Ørestad na krańcu Kanału Kopenhaskiego, z widokiem na otwartą przestrzeń Kalvebod Fælled, to dom oferujący mieszkania dla ludzi na wszystkich etapach życia: singli, osób starszych, małżeństw i rodzin wielodzietnych.  Obiekt zbudowany na planie ósemki tworzy dwie odrębne przestrzenie przedzielone centralnym węzłem, który mieści 500 metrów kwadratowych pomieszczeń komunalnych.
    W tym samym punkcie budynek przecina korytarz szeroki na 9 metrów, który łączy dwie otaczające budynek przestrzenie miejskie: park od strony zachodniej i zbiornik wodny od strony wschodniej. Różnorodne funkcje budynku (mieszkalne i komercyjne) nie są rozmieszczone w oddzielnych blokach, ale poziomo. Apartamenty znajdują się na górze, natomiast lokale komercyjne zajmują parter budynku. W rezultacie każdy z poziomów budynków ma swoje zalety: apartamenty zyskują dzięki widokom, dostępowi do światła słonecznego
    i świeżego powietrza, podczas gdy lokale usługowe wtapiają się w życie ulicy.

    Uczestnicy projektu:

    BIG Architects (Kopenhaga, Dania) oraz

    Villem Tomiste (Tallinn, Estonia), Maćków Pracownia Projektowa(Wrocław, Polska), Wingårdh Arkitektkontor (Göteborg, Szwecja), ALA Architects (Helsinki, Finlandia), MADE arhitekti (Ryga, Łotwa), ANDRE BALDI Architektūra – Urbanistika (Kłajpeda, Litwa), Studio44 Architects (Petersburg, Rosja). Każda z zaproszonych pracowni mogła dowolnie odnieść się do koncepcji zrealizowania kopii 8HOUSE na terenie miasta, w którym działa, biorąc pod uwagę kontekst krajobrazowy, kulturowy i ekonomiczny.
  • 2012.12.02.
     
    logo_DESIGN_1.jpg
     
    Prosto i ciekawie o wszystkich aspektach designu - to idea cyklu 12 publikacji „Design jest dla ludzi”, które przez cały 2012 rok będą pojawiać się w ostatnie piątki miesiąca na stronie Design Silesia. Każdy numer poświęcony będzie innemu zagadnieniu. Autorzy podpowiedzą, w jaki sposób projektowanie sprzyja biznesowi, pokażą najlepsze przykłady zielonego designu, wyjaśnią czym jest system identyfikacji wizualnej
    i na czym polega idea Design for All. Wszystko po to, żeby uświadomić każdemu, że jest otoczony przez design i wyczulić go na dobre projektowanie.

    Co miesiąc będzie też można przeczytać wywiady z najsłynniejszymi projektantami i ludźmi związanymi
    z designem z całego świata, poznać zdolnych projektantów z województwa śląskiego i  zrozumieć historię designu na podstawie produktów-ikon XX i XXI wieku. Wszystkie numery ułożą się w unikalną encyklopedię, jakiej w Polsce jeszcze nie było.
    Cykl publikacji jest jednym z elementów programu Design Silesia, którego liderem jest Śląski Urząd Marszałkowski, a partnerami są: Instytucja Kultury Ars Cameralis, Zamek Cieszyn i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

    Publikacje dostępne na stronie projektu: http://www.design-silesia.pl/
     
poprzednia
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
następna