StartWydarzenia

Wydarzenia

 • 2013.02.14.
   
   
  WITOLD LIPIŃSKI – „MIĘKKIE LĄDOWANIE”

  Wystawa 22.2.–22.4.2013.

  Otwarcie 22.2.2013 (piątek) o godz. 18.00
   
  Witold Lipiński jest jednym z najistotniejszych architektów Wrocławia. Obok Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak (której wystawa była prezentowana w MWW w 2012 roku) oraz Krystyny i Mariana Barskich był autorem odważnych i nowatorskich rozwiązań przestrzennych. Jego formy powłokowe miały na celu nie tylko uzyskanie określonego wyrazu formalnego, ale przede wszystkim służyły testowaniu nowych konstrukcji oraz niewątpliwe wpływały na elastyczność i otwartość przestrzeni wewnętrznej. Lipiński próbował twórczo wykorzystać paradygmat prefabrykacji, projektując z powtarzalnych wielobocznych i trójkątnych elementów.

  więcej - Muzeum Współczesne Wrocław   
 • 2013.02.14.
   
  Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę:
   
  8x8.jpg 8x8. Przyszłość miejskiego kwartału

  Wystawa 14.02.2013 -17.03.2013
  Otwarcie i  wykład kuratora generalnego Vladimira Florova - w czwartek 14 lutego o godzinie 17.00      

  Fenomen Kopiuj/Wklej
  Jeden budynek w ośmiu odsłonach.

  Koncepcja zrealizowanego przez wydawnictwo Project Baltia przedsięwzięcia jest banalnie prosta: skoro istnieją budynki uznane za wyjątkowo dobre, to po co marnować siły, środki i energię na projektowanie kolejnych?

  Do przedsięwzięcia zaproszonych zostało siedem pracowni architektonicznych z krajów basenu morza Bałtyckiego. Za budynek wzorcowy posłużył 8house, zrealizowany w Kopenhadze  według projektu duńskiej pracowni BIG Architects. Zadanie było proste – każda z grup architektów miała zaadaptować projekt Duńczyków do wybranej lokalizacji we własnym kraju. Ingerencja sprowadzać się miała do zmodyfikowania elewacji. Do projektu zaproszona została także Maćków Pracownia Projektowa, która zaproponowała lokalizację 8house w dwóch miejscach we Wrocławiu.

  Prosty koncept stał się pretekstem do postawienia wielu istotnych pytań na temat współczesności i przyszłości architektury -  o sens pogoni za oryginalnością, zasadność kultu kontekstu, o architektoniczną nadprodukcję, czy ideę typizacji, jako ponownie odkryte lekarstwo na kryzys finansowy i głód mieszkań.

  8House to projekt duńskiej pracowni architektonicznej BIG architects. W 2010 roku architekci zrealizowali
  w Kopenhadze koncepcję budynku wielorodzinnego, opartego na planie ósemki. Oryginalny 8HOUSE, położony w Południowym Ørestad na krańcu Kanału Kopenhaskiego, z widokiem na otwartą przestrzeń Kalvebod Fælled, to dom oferujący mieszkania dla ludzi na wszystkich etapach życia: singli, osób starszych, małżeństw i rodzin wielodzietnych.  Obiekt zbudowany na planie ósemki tworzy dwie odrębne przestrzenie przedzielone centralnym węzłem, który mieści 500 metrów kwadratowych pomieszczeń komunalnych.
  W tym samym punkcie budynek przecina korytarz szeroki na 9 metrów, który łączy dwie otaczające budynek przestrzenie miejskie: park od strony zachodniej i zbiornik wodny od strony wschodniej. Różnorodne funkcje budynku (mieszkalne i komercyjne) nie są rozmieszczone w oddzielnych blokach, ale poziomo. Apartamenty znajdują się na górze, natomiast lokale komercyjne zajmują parter budynku. W rezultacie każdy z poziomów budynków ma swoje zalety: apartamenty zyskują dzięki widokom, dostępowi do światła słonecznego
  i świeżego powietrza, podczas gdy lokale usługowe wtapiają się w życie ulicy.

  Uczestnicy projektu:

  BIG Architects (Kopenhaga, Dania) oraz

  Villem Tomiste (Tallinn, Estonia), Maćków Pracownia Projektowa(Wrocław, Polska), Wingårdh Arkitektkontor (Göteborg, Szwecja), ALA Architects (Helsinki, Finlandia), MADE arhitekti (Ryga, Łotwa), ANDRE BALDI Architektūra – Urbanistika (Kłajpeda, Litwa), Studio44 Architects (Petersburg, Rosja). Każda z zaproszonych pracowni mogła dowolnie odnieść się do koncepcji zrealizowania kopii 8HOUSE na terenie miasta, w którym działa, biorąc pod uwagę kontekst krajobrazowy, kulturowy i ekonomiczny.
 • 2012.12.02.
   
  logo_DESIGN_1.jpg
   
  Prosto i ciekawie o wszystkich aspektach designu - to idea cyklu 12 publikacji „Design jest dla ludzi”, które przez cały 2012 rok będą pojawiać się w ostatnie piątki miesiąca na stronie Design Silesia. Każdy numer poświęcony będzie innemu zagadnieniu. Autorzy podpowiedzą, w jaki sposób projektowanie sprzyja biznesowi, pokażą najlepsze przykłady zielonego designu, wyjaśnią czym jest system identyfikacji wizualnej
  i na czym polega idea Design for All. Wszystko po to, żeby uświadomić każdemu, że jest otoczony przez design i wyczulić go na dobre projektowanie.

  Co miesiąc będzie też można przeczytać wywiady z najsłynniejszymi projektantami i ludźmi związanymi
  z designem z całego świata, poznać zdolnych projektantów z województwa śląskiego i  zrozumieć historię designu na podstawie produktów-ikon XX i XXI wieku. Wszystkie numery ułożą się w unikalną encyklopedię, jakiej w Polsce jeszcze nie było.
  Cykl publikacji jest jednym z elementów programu Design Silesia, którego liderem jest Śląski Urząd Marszałkowski, a partnerami są: Instytucja Kultury Ars Cameralis, Zamek Cieszyn i Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach. Program jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

  Publikacje dostępne na stronie projektu: http://www.design-silesia.pl/
   
poprzednia
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
następna