StartArchi-BlogAleja NMP - salon Częstochowy

Aleja NMP - salon Częstochowy


 • Koleżanki i Koledzy Architekci!
   
  Dobiegają końca kilkuletnie prace nad przebudową Alei Najświętszej Maryi Panny. Wchodzą w życie nowe zasady funkcjonowania, zmienione zasady obecności i wzajemnych relacji wszystkich uczestników ruchu.
  Ale nade wszystko nastąpiła znacząca poprawa jakości tej najważniejszej w naszym mieście przestrzeni publicznej. Bez wątpienia będziemy teraz świadkami zmian obejmujących całą substancję ścisłego centrum. Zabudowa Alei wymaga stanowczego awansu jakościowego, funkcjonalnego i technicznego. Powodzenie tego procesu zależeć będzie także od jakości dyskursu publicznego na ten temat. Postanowiłem w związku z tym zainicjować na stronie internetowej Oddziału SARP w Częstochowie nowy „serial” o roboczym tytule – „Aleja NMP – salon Częstochowy”.

  Posiadam  czarno-białe fotografie z roku 1991/92 elewacji frontowych kamienic przy Placu Daszyńskiego
  oraz kamienic w Alei – od placu do linii tramwajowej. Fotografie powstały kiedy moja pracownia na zlecenie Konserwatora Zabytków wykonywała inwentaryzacje rysunkowe i fotograficzne elewacji kamienic
  w tym fragmencie alei. Na moje z kolei zlecenie fotografie wykonał pan Jan Sobieraj z Częstochowy. Ten zbiór uzupełniłem wykonując obecnie fotografie wszystkich kamienic – od kościoła p.w. św. Zygmunta
  do ul. Popiełuszki. Od kol. Heleny Lemańskiej dostałem fotografie fragmentów Placu Biegańskiego
  oraz kamienicy jaka istniała w miejscu obecnego „Cinema” na rogu Alej NMP i Kościuszki. Mam zamiar pokazywać te zdjęcia na naszej stronie internetowej w kolejnych seriach – od Placu Daszyńskiego do Jasnej Góry.

  Ten zbiór uzupełniam o kolorowe i czarno-białe kopie dawnych pocztówek, które pochodzą
  z kolekcji Zbigniewa Biernackiego, właściciela Antykwarni Niezależna przy ul. Kopernika 4
  w Częstochowie. Na tą okoliczność zawarliśmy stosowną umowę. Zabronione jest dalsze kopiowanie tych pocztówek ze strony internetowej SARP Częstochowa.

  Proszę  o przeglądanie swoich archiwów i udostępnienie starych fotografii lub rysunków budynków
  z tego rejonu. Proszę też o informacje i komentarze na temat historii pokazywanych kamienic.  Prezentacjom będą oczywiście towarzyszyć nazwiska autorów zdjęć i tekstów – zapraszam do współpracy. Zapraszam też autorów projektów przebudowy Alei. Zestawienie rysunków z konkursu z rysunkami z projektów realizacyjnych, wraz z komentarzem autorskim, będzie dla wszystkich bardzo interesujące.

  z poważaniem – architekt  Lech Nowotarski  
   
  Aleja_3go_Maja___salon_Cz__stochowy_wczoraj.JPG
   
  wczoraj ...
   
  Aleja_NMP___salon_Cz__stochowy_dzisiaj.JPG