StartArchi-Blog- III Aleja NMP strona północna
- III Aleja NMP strona północna
Na Placu dr Biegańskiego, naprzeciw ratusza znajduje się kościół pw. św. Jakuba. Fotografia przedstawia stan obecny.Kościół św. Jakuba sfotografowany przez arch. Helenę Lemańską w latach 60-tych ubiegłego wieku.Tak wyglądał na początku XX wieku obecny kościół św. Jakuba – była tu cerkiew pw. świętych Cyrylai Metodego - przypominają o tym cebulaste hełmy. Kopia pocztówki zamieszczonej w książce „Częstochowana dawnej pocztówce” Zbigniewa Biernackiego.
Witold Zembrzuski w swoim Przewodniku po Częstochowie z roku 1958 podaje, że cerkiew powstaław miejscu zburzonego przez żołnierzy carskich, po Powstaniu Styczniowym, kościoła murowanegopw. św. Jakuba. Kościół ten powstał w 1647 roku.Narożnik placu Biegańskiego i Alei NMP – budynki mieszkalno–usługowe z lat 60-tych ubiegłego wieku,zaprojektowane przez arch. Helenę Lemańską.
W październiku odsłonięto wspaniały mural na ścianie szczytowej wieżowca widocznej od placuBiegańskiego. Autorem jest Tomasz Sętowski. Przynajmniej na tej ścianie nie zawisną już reklamy.Jeden mały zgrzyt w tej sprawie - żyjący projektant budynku - arch. Helena Lemańska - nie była pytanao zdanie na ten temat.Tak wyglądał ten fragment Alei i Placu na zdjęciu arch. Heleny Lemańskiej z wczesnych lat 60-tych.Gdyby nie sąsiedztwo kościoła i ratusza można by pomyśleć, że jesteśmy na przedmieściach,a nie w samym centrum Częstochowy.Aleja NMP nr 46 – początek ciągu czterokondygnacyjnych budynków z lat 60-tych, mieszkalnychz usługami w parterze. Projekt arch. Heleny Lemańskiej.Ciąg dalszy budynków - jak nr 46.Aleja nr 50 – kontynuacja jednego ciągu zabudowy - począwszy od placu. Nowe 4 kondygnacje wpisują się w wysokość dwu kondygnacji sąsiedniej starej kamienicy.
Aleja NMP nr 52 – kamienica datowana w tympanonie na 1883 rok, elegancka w architekturze i detalu.Adres znany z tego, że w podwórzu mieści się wielka drukarnia – dawny Pałac Prasy z 1924 roku.
"Zabudowa (nieistniejąca już) III Alei Najświętszej Marii Panny. Na pierwszym planie budynek, w którym znajdował się Skład Materiałów Aptecznych i Farb Wacława Orła. Widok z ok. 1914 r."
Na starej pocztówce skośny widok na kamienice nr 52 i 54, w głębi wieża Jasnej Góry.Ponownie - spojrzenie wzdłuż III Alei.Aleja nr 54 - kamienica z XIX wieku – od 1927 roku siedziba Kurii Biskupiej.Kościół Akademicki i dawny klasztor Mariawitek, obecnie Liceum im. Henryka Sienkiewicza.Najstarsze przedstawienie kościoła i klasztoru Mariawitek – sztych z XIX wieku zamieszczony w cytowanym wyżej przewodniku Witolda Zembrzuskiego.Pocztówka z ok. 1911 roku – „Częstochowa na dawnej pocztowce” - Zbigniew Biernacki.„Pocztówka z lat dwudziestych przedstawia Gimnazjum im. H. Sienkiewicza oraz zabudowania kościołaNajświętszego Imienia Marii, dziś kościółek akademicki”.Kościół Najświętszego Imienia Maryi z budynkiem klasztornym – widok z piętra przeciwległej strony Alei.Źródło: „Ziemia Częstochowska na dawnej pocztówce”; autor: Zbigniew Biernacki.Pocztówka z albumu „Ziemia Częstochowska na dawnej pocztówce” - rok 1941. Widok na zadrzewiony kompleks kościelny obok budynku Kurii.
Aleja nr 56 – plac przed Liceum im. Henryka Sienkiewicza - widok współczesny. Nie tak dawno odbywały się tu targi i wystawy.Dawny widok na plac z boiskiem przed budynkiem liceum – lata 20-te ubiegłego wieku – pocztówka Zbigniewa Biernackiego /Częstochowa na dawnej pocztówce/.Aleja 58/60 - rozbudowa siedziby Sióstr Zmartwychwstanek – lata 70/80-te. Projektant – arch. Bogdan Jezierski.Aleja 58/60 - Siedziba Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek. Po wojnie było tu Liceum Plastyczne.Aleja nr 62 – budynek mieszkalny z usługami w parterze /przychodnia lekarska/. Lata 60-te ubiegłego wieku. Autor – arch. Włodzimierz Ściegienny.Aleja 64 Zespół pawilonów wystawowych /dawniej „Cepelia”/. Autor – arch. Włodzimierz Ściegienny.Przełom lat 60-tych i 70-tych.
Podziękowania:
Na zakończenie cyklu „Aleje – Salon Częstochowy” składam podziękowaniePanu Zbigniewowi S. Biernackiemu – właścicielowi Antykwarni „Niezależna” w Częstochowie za zgodęna kopiowanie z Jego książek wybranych pocztówek dla wzbogacenia niniejszego pokazu na stronie internetowej SARP Częstochowa.Dziękuję Koleżance architekt Helenie Lemańskiej za użyczenie swoich fotografii budynkówz Alei z lat 60-tych.Dziękuję Koledze arch. Hubertowi Wąskowi za pocztówki z II Alei i Spacerownik po Alejach, które wykorzystałem w pokazie.
Lech Nowotarski
Prawa autorskie zastrzeżone.