StartKonkursy• Częstochowa Stary Rynek 2014/2015

• Częstochowa Stary Rynek 2014/2015

  •  
    Konkurs na koncepcję architektonicznązagospodarowania i zabudowy Starego Rynku w Częstochowie
    wraz z odcinkami ulic: Mirowskiej, Senatorskiej i Stary Rynek
     
    Konkurs SARP nr 956
     

     
    Sąd konkursowy w składzie:
     
    Przewodniczący sądu konkursowego
    • arch. Ryszard Jurkowski – sędzia konkursowy, SARP Oddział Katowice.
    Sędzia referent
    • arch. Mariusz Błażewicz
    – sędzia konkursowy, SARP Oddział Częstochowa.
    Sędziowie
    • Piotr Grzybowski – Naczelnik Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju, UM Częstochowy;
    • Aleksandra Janikowska-Perczak – Kierownik Delegatury w Częstochowie Wojewódzkiego Urzędu
      Ochrony Zabytków w Katowicach;
    • Zbigniew Niesmaczny – Radny Rady Miasta Częstochowy;
    • Elżbieta Idczak-Łydżba – Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Estetyki Miasta;
    • arch. Zbigniew Jędrzejkiewicz sędzia konkursowy, SARP Oddział Częstochowa
    Sekretarz organizacyjny
    • arch. Karolina Domańska-Tyrała – SARP Oddział Częstochowa.
     

     
    I Nagroda – praca nr 0012
     
    plansza.0012.jpg
     
    Uczestnik konkursu – autor pracy:
    Michał Bernasik Architekt
    Joeststr. 9; 50935 Kolonia, NIEMCY
     
    Skład zespołu projektowego:
    -
    Michał Bernasik Architekt
     
    Sąd konkursowy przyznał I nagrodę pracy konkursowej nr 0012 za:

    (1) dyskretną formę budynku w postaci niewielkiego, transparentnego pawilonu, niezakłócającego zarówno wglądu z Placu Daszyńskiego i ul. Mirowskiej na Stary Rynek, jak i widoku z głębi Rynku na jego pierzeję południową i kościół św. Zygmunta; (2) zaakcentowanie czasu powstania projektu poprzez konsekwentne zastosowanie szkła zarówno jako materiału tworzącego konstrukcję obiektu w części nadziemnej,  jak i jego powłokę; (3) szerokie, zewnętrzne zejście do piwnic, dobrze korespondujące z częścią nadziemną
    i sprzyjające wypełnieniu funkcji informacyjnej o lokalizacji dawnej zabudowy, poprzez otwarcie widoku
    z poziomu ulicy na odkryte w czasie wykopalisk archeologicznych mury; (4) wprowadzenie, dzięki przeszkleniu ścian zewnętrznych (w dużej części także w piwnicach), możliwości kształtowania ekspozycji wewnątrz budynku na potrzeby przechodniów i „zapraszania” ich do środka; (5) czytelne rozwiązanie funkcji budynku i trafną decyzję, w kontekście tego rozwiązania, o lokalizacji ustępu publicznego na poziomie parteru; (6) powściągliwe i eleganckie podejście do kształtowania płyty Rynku, poprzez wpisanie różnorodnych elementów zagospodarowania i zabudowy terenu w porządkujący przestrzeń, południkowy układ betonowych aplikacji (powiązanych z elementami liniowego odwodnienia) w szarej nawierzchni z płyt granitowych oraz wprowadzenie dużych tafli wody w bezpretensjonalnej formie; (7) wprowadzenie modularnego systemu mocowania i zawieszania rzeźb oraz modułowo rozmieszczony system instalacji oświetlenia, umożliwiający elastyczne wykorzystanie Starego Rynku na potrzeby ekspozycji rzeźb, także w formule spektaklu typu światło i dźwięk; (8) konsekwentne wprowadzenie nowej zieleni przy pierzejach, a nie w centralnej części Rynku.
     

     
    II Nagroda - praca nr 0038
     
    Uczestnik konkursu – autor pracy:
    BYGG ARCHITECTURE
    Piotr Szcześniak - Współwłaściciel
    Torenallee 66-48, 5617 BD Eindhoven, HOLANDIA
     
    Skład zespołu projektowego:
    - Piotr Szcześniak
    - Tim Kouthoofd
     

     
    III Nagroda - praca nr 0049

    Uczestnik konkursu – autor pracy:
    ENONE ARCHITEKTURA I DESIGN Rafał Sokołowski
    ul. Mokra 20/22 lok.59, 95-200 Pabianice

    Skład zespołu projektowego:
    - Rafał Sokołowski - architekt
    - Wojciech Kamiński - konstruktor
    - Irena Pauńska - drogowiec
     

     
    Wyróżnienia honorowe:

    Uczestnik konkursu – autor pracy:
    PROJARCH Damian Kałdonek
    ul. Rybicka 2 lok.3, 44-100 Gliwice

    Skład zespołu projektowego:
    - Damian Kałdonek
    - Małgorzata Puchalska
    - Ewa Jaremków
    - Sara Sacała
    - Andrzej Wojtowicz
    - Magdalena Łukasik
    - Marek Macura

    Uczestnik konkursu – autor pracy:
    Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.
    ul. Podwale 61/1, 50-010 Wrocław

    Skład zespołu projektowego:
    - Zbigniew Maćków
    - Bartłomiej Witwicki
    - Anna Kołodzińska
    - Karolina Zajączkowska
    - Patrycja Żuczek

    Uczestnik konkursu – autor pracy:
    BIURO STUDIÓW I PROJEKTÓW
    Architekt Barbara Średniawa
    ul. Nowa 21 lok. 8, 41-908 Bytom
     
    Skład zespołu projektowego:
    - Piotr Średniawa
    - Barbara Średniawa

    Uczestnik konkursu – autor pracy:
    HOLIS STUDIO Maciej Sobczyk
    ul. Gen. J.Filipowicza 6 lok.20B, 30-611 Kraków

    Skład zespołu projektowego:
    - Maciej Sobczyk - projekt
    - Marcin Morga - wizualizacje

     

     
    Pozostałe prace: