StartKonkursy• Primulus 2005

• Primulus 2005

  •  
    Rozstrzygnięty w dniu 4 czerwca 2005 roku.
     
    Sąd konkursowy w składzie:
     
    arch. Ryszard Jurkowski - Prezes SARP
    arch. Maciej Piwowarczyk
    arch. Adam Pytel
    Elżbieta Idczak-Łydżba
    Adam Markowski
    arch. Daniel Cieślik - Komisarz konkursu
  •  
    Nagroda Główna Primulus 2005
    Dom jednorodzinny w Częstochowie
     
    f2zmn.jpg

    Autorzy: arch. Szymon Hanisz, arch. Jadwiga Mierzejewska-Hanisz
     
    Obiekt zlokalizowany w podmiejskiej strefie wpisano w otoczenie respektując rytm i porządek przestrzennego układu lokalnej ulicy. Wyróżnia go odważna propozycja współczesnego rozwiązania architektonicznego. Spokojna, wręcz ascetyczna, zestawiona z dwu brył forma obiektu z bezkompromisową dosłownością ujawnia funkcjonalną strukturę domu. Strefa dzienna domu zmienna, aranżowana mobilnymi przegrodami
    w połączeniu z trafnie zaproponowanym otwarciem na zieloną przestrzeń ogrodu jest w pełni akceptowana
    i dobrze wykorzystywana przez jego mieszkańców. Bardzo jednoznaczny, podkreślony rozwiązaniami elewacji, podział na strefy funkcjonalne został zaproponowany w sposób konsekwentny i oczywisty. Oferuje ponad to, tak oczekiwaną w środowisku mieszkalnym, ochronę prywatności.
    Staranność w doborze materiałów i elementów detalu architektonicznego podkreśla  wysoką jakość rozwiązania i skłania jury do polecenia tego kierunku poszukiwań twórczych.
    Nagrodę przyznano jednogłośnie za wzorcową realizację wolnostojącego domu jednorodzinnego, spełniającego oczekiwania inwestora.
     
    f17zmn.jpg
      
    i8zmn.jpg
     
  •  
    Wyróżnienie
    Zespół obiektów biurowo-technicznych Rejonu Energetycznego w Kłobucku
      duzezmn.JPG

    Autorzy: arch. Marek Witkowski, arch. Ewa Woszczyna

    Zespół budynków wzniesionych w otwartym terenie na przedmieściu Kłobucka tworzy czworobok z „zielonym” wnętrzem. Projektanci skonstruowali obiekt łączący funkcje operacyjną, administracyjną oddziału energetycznej spółki dystrybucyjnej z biurem obsługi interesantów i zapleczem socjalnym pracowników. Trafne rozmieszczenie funkcji na rzutach i kolejnych poziomach w większości dostępnych z otwartego holu ułatwia poruszanie się po obiekcie jego codziennym użytkownikom i ułatwia orientację odwiedzającym.
    Na podkreślenie zasługują efekty dobrej współpracy projektantów z inwestorem. Obiekt jest bardzo starannie zrealizowany i spotkać tam można wiele oryginalnych rozwiązań szczególnie oczekiwanych przez użytkowników. Współczesna estetyka budynku i nowoczesne rozwiązania materiałowe podkreślają prestiż
    i solidność inwestora.