StartWydarzeniaZapraszają nas

Zapraszają nas

  • 2014.06.11.
     
    SARP Kraków zaprasza na wystawę prac i uroczystość wręczenia dyplomów laureatom
    Krakowskiej Nagrody SARP za Najlepszy Dyplom Roku.
     
    dyplom.roku.jpg

    Uroczystość odbędzie się w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 w Krakowie,
    w piątek 13 czerwca 2014 roku o godzinie 18:00.

    Lotnisko w Bielsku-Białej

    Autor: Zofia Bednarczyk
    Promotor: dr inż. arch. Piotr Wróbel
    Wydział Architektury i Sztuk Pięknych Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
    – ZWYCIĘZCA w konkursie Doroczna Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego "Dyplom Roku"
    – Nominacja do Dorocznej Polsko–Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP

    Międzynarodowy port lotniczy w Tianjin, Chiny

    Autor: Wojciech Duliński
    Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Wacław Celedyn
    Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki
    – WYRÓŻNIENIE w konkursie Doroczna Nagroda SARP im. Zbyszka Zawistowskiego "Dyplom Roku"
    – Nominacja do Dorocznej Polsko–Niemieckiej Nagrody Integracyjnej BDA-SARP
  • 2014.06.09.
     
    dB, STI, SPL - dźwięk w architekturze, źródło sukcesu lub porażki

    17.06.2014. wtorek godz. 15:00
    Galeria Architektury SARP
    ul. Dyrekcyjna 9  40-013 Katowice
     
    Dysten.jpg
     
    SARP oddział Katowice oraz DYSTEN Sp. z o.o. zapraszają na warsztaty "dB, STI, SPL - dźwięk
    w architekturze, źródło sukcesu lub porażki". Spotkanie dedykowane jest architektom zainteresowanym
    tematem dźwięku i akustyki. Po części wykładowej zapraszamy na  panel dyskusyjny podczas którego
    chętnie odpowiemy na pytania i podpowiemy jak rozwiązać problemy na jakie Państwo napotykają
    w dziedzinie dźwięku i akustyki pomieszczeń. Do Państwa dyspozycji będzie projektant systemów
    nagłośnienia - Wojciech Zieliński, projektant akustyki pomieszczeń - Andrzej Kryszyłowicz, realizator
    dźwięku - Łukasz Urbańczyk, specjalista w dziedzinie DSO - Jarosław Kraszewski oraz Joanna
    Lisowska, Piotr Jaśkiewicz i Artur Imbiorski, którzy rozszerzą program krótką prezentacją w temacie
    Multimediów w architekturze i ITS w projektowaniu dworców.

    UDZIAŁ W WARSZTATACH JEST BEZPŁATNY

    Dla uczestników jest przewidziany konkurs z nagrodą

    Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o potwierdzenie swojego udziału
    do 14.06.2014.
    e-mailem na adres: biuro@sarp.katowice.pl
     
  • 2014.06.02.
     
    SARP Oddział Kielce zaprasza na XIII Konferencję o Architekturze i Sztuce Sakralnej
     
    Uwaga! gościem honorowym konferencji będzie architekt Mario Botta
    - jego wykład planowany jest na godz. 10:00-11:30
     
    PLAKAT_SACROEXPO_2014_01.jpg
     
    zaproszenie               program
  • 2014.06.02.
     
    Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wykład “Urban regeneration and urban design” – prowadzony przez panią architekt Ellen Hellsten, partnera w biurze architektonicznym Ghilardi + Hellsten Arkitekter, w ramach cyklu wydarzeń norweskich składających się z wystawy plenerowej, wykładów, seminarium oraz debaty „Inside Outside Norway. Architektura demokracji” odbywających się w ramach ogólnopolskiego “Tygodnia z Architekturą”.
     
    urban.jpg

    Ellen Hellsten (1972) – dyplom na Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii uzyskała w 1997 roku. Po praktyce architektonicznej w Oslo, wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuowała studia i otrzymała tytuł magistra na Uniwersytecie Harvarda. Stanowisko planowania miasta sprowadziło ją do Nowego Jorku, jednak w 2003 roku powróciła do Oslo, gdzie związała się z Instytutem Urbanistyki w Szkole Architektury w Oslo jako wykładowca. Równocześnie wraz ze swoim partnerem Franco Ghilardi założyła biuro architektoniczne Ghilardi + Hellsten Arkitekter. Jednym z pierwszych sukcesów był zwycięski projekt Europan 7.

    Obecnie biuro zatrudnia 16 pracowników i zajmuje się Architekturą, Krajobrazem i Urbanistyką, łącząc te dyscypliny. Celem wszystkich projektów jest stworzenie “funkcjonalnego i performatywnego” designu; łącząc się i współpracując na różną skalę, by wygenerować zespół projektowy i stworzyć prace, które charakteryzują się skutecznością i wydajnością. Ich siła oparta jest na dogłębnych badaniach, kluczowych analizach, oportunizmie i podejmowaniu ryzyka, tam gdzie idee i koncepcje dominują nad tradycyjnymi rozwiązaniami.

    Portfolio biura składa się z projektów we wszystkich skalach i poziomach złożoności, od mostów i domów jednorodzinnych do dużych budynków biurowych i obszarów miejskich o różnorodnym przeznaczeniu i rozwoju. Wiele z tych projektów to rezultat wygranych konkursów otwartych i zamkniętych. Projekty przestrzeni publicznych i ich nieodłączny związek z innymi programami, stanowią składowe wiedzy praktycznej o urbanistyce w połączeniu z ideą "miejskich modernizacji".

    Wydarzenia „Inside Outside Norway. Architektura demokracji” są efektem współpracy Krakowskiego Oddziału SARP z norweskim architektem Peterem Butenschønem (rektor w latach 2003-2008 Kunsthøgskolen i Oslo), Association of Consulting Architects in Norway, Innovation Norway przy Ambasadzie Królestwa Norwegii w Warszawie, oraz Konsulatu Honorowego Królestwa Norwegii w Krakowie.
  • 2014.05.19.
     
    Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy pokonkursowej III edycji konkursu o Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego.

    pokonkursowa.jpg 

    W 2013 roku ustanowiona została Nagroda Ministra Spraw Zagranicznych im. J. Warchałowskiego. Nagroda przyznawana jest studentom uczelni wyższych, którzy przedstawią najciekawsze koncepcje wg zadawanych każdorazowo przez MSZ tematów z zakresu wyglądu fasad, aranżacji wnętrz i ogrodów polskich placówek dyplomatycznych oraz budynków MSZ. Celem nagrody jest rozbudzenie w środowisku akademickim zainteresowania promocją polskiej sztuki poprzez kształtowanie wizerunku polskich placówek zagranicznych i obiektów MSZ w Warszawie.

    Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych im. Jerzego Warchałowskiego przyznano w 2013 dwukrotnie: za najlepszą koncepcję rewitalizacji fasady Ambasady RP w Kijowie oraz za najlepszą koncepcję dzieła sztuki wyrażającego misję MSZ Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć. Poprzez Nagrodę chcemy promować współczesną sztukę polską oraz rodzimą myśl twórczą, ze szczególnym uwzględnieniem młodego pokolenia projektantów. Wskazujemy tym samym nowe kierunki myślenia o kształcie placówek dyplomatycznych i przestrzeni dedykowanych służbie zagranicznej.

    Podczas II Konferencji Infrastrukturalnej MSZ w Krakowie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w dniu 16 maja 2014 rozstrzygnięta została trzecia edycja Nagrody.

    Oceniane prace zostały wyłonione w wyniku przeprowadzenia przez MSZ we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich konkursu studenckiego na opracowanie koncepcji wnętrz foyer Ambasady RP w New Delhi. Tematem prac jest hasło „Wspólnota demokracji – wspólnota wolności”. Uczestnicy zostali postawieni przed twórczym i koncepcyjnym zadaniem wykreowania przestrzeni, która stanie się wizytówką Rzeczypospolitej Polskiej. Przebudowa wejść ma służyć pokazaniu nowoczesnego, przyjaznego oblicza współczesnej Polski: demokratycznego kraju po udanej transformacji systemowej, gospodarczej i politycznej. Przestrzeń recepcyjna ma być przede wszystkim wygodna i otwarta dla gości Ambasady.

    I nagrodę i 10 000 PLN otrzymał zespół: Katarzyna Leśniewska i Katarzyna Toczyńska (Uniwersytet Artystyczny, Poznań).

    Pierwszą nagrodę przyznano za wyjątkowe możliwości przestrzennych rozwiązań całego wnętrza hallu wejściowego z uwzględnieniem uwarunkowań istniejącej struktury. Walorem pracy jest prostota w kształtowaniu przestrzeni, stwarzająca szanse dla wzbogacenia wizualnego odbioru odpowiednio przemyślanym akcentami plastycznymi, zgodnymi z ideą przekazu charakteru polskiej ambasady w New Delhi.

    II nagrodę i 5000 PLN otrzymała Agata Cieśnik (Akademia Sztuk Pięknych, Gdańsk).

    Druga nagrodę przyznano za próbę radykalnego, demokratycznego potraktowania całej przestrzeni hallu wejściowego. Zaprojektowano nową aranżację foyer, gdzie część biurową potraktowano jako otwarty „mebel” organizujący wnętrze. Nie odnosząc się szczegółowo do konkretnych rozwiązań przestrzenno–materiałowych, Jury wysoko oceniło bezkompromisowość koncepcji mogącej wnieść nową jakość przestrzeni foyer ambasady polskiej w New Delhi.

    Równorzędne wyróżnienia honorowe otrzymały zespoły:

    Zuzanna Dziedzic i Justyna Hys (Politechnika Krakowska).

    Wyróżnienie przyznano za konsekwencję w realizacji przyjętej idei projektowej, spójność w doborze użytych materiałów oraz elementów wyposażenia, co znalazło swoje odzwierciedlenie w jednorodnym stylistycznie wnętrzu, w którym redukcja formy staje się tłem i równocześnie podstawą do dalszych poszukiwań.

    Mateusz Jaworski (Wyższa Szkoła Techniczna, Katowice) i Marzena Piwowar (Politechnika Śląska, Gliwice).

    Wyróżnienie przyznano za odwagę w twórczym poszukiwaniu alternatywnych kształtów utrwalonych symboli oraz nowych – tych, jeszcze nieodkrytych, a także wykorzystanie nowoczesnych mediów do kreowania zmieniającego się nieustannie „kalejdoskopu wolności”.

    Nagrody wyłoniło Jury składające się z wybitnych przedstawicieli świata architektury oraz dyplomatów i specjalistów MSZ.

    Tomasz Łukaszuk Dyrektor Biura Infrastruktury MSZ – Przewodniczący Jury
    arch. Włodzimierz Mucha – Wiceprezes ds. twórczości ZG SARP, KSK SARP Warszawa – Wiceprzewodniczący Jury
    Krzysztof Augustin – Pełnomocnik Ministra ds. estetyki wnętrz budynków MSZ
    prof. arch. Witold Cęckiewicz i arch. Stanisław Deńko – SARP Kraków, Twórcy projektu Ambasady RP w New Delhi
    Krzysztof Gawroński – naczelnik w MSZ
    arch. Henryk Łaguna – KSK SARP Warszawa
    dr Krzysztof Olendzki – Zastępca Dyrektora Biura Infrastruktury MSZ
    dr arch. Maciej Skaza – KSK SARP Kraków – Sędzia referent
    dr arch. Karolina Pacholewicz – SARP Kraków – Sekretarz

    Wystawa w Galerii Architektury SARP przy Placu Szczepańskim 6 potrwa do 26 maja 2014.