StartArchi-Blog- II Aleja NMP strona południowa
- II Aleja NMP strona południowa
- Aleja 17. Zaraz za wiaduktem nad torami widoczna ogromna bryła domu towarowego Merkury z lat 80-tych. Trzy kondygnacje handlowe dostępne z dwu poziomów – torów kolejowych oraz Alei i wiaduktu nad torami.Obecnie Merkury mieści Tesco i Chiński Market. Upadła wersja przebudowy na nowoczesną galerię handlową – pierwszy był inwestor galerii przy ul. Krakowskiej. Fotografie pokazują kolejne wersje wielkich reklamna elewacjach – zdjęcia z października i listopada 2013 roku.W miejscu Merkurego, jeszcze do lat 60-tych ubiegłego wieku istniał budynek szpitala Najświętszej Marii Panny wg projektu Henryka Marconiego z XIX wieku. Stara pocztówka oraz zdjęcie z lat międzywojennych, wykonane z poddasza Domu Frankego, pokazują jak budynek ten „wpisany” był w skarpę wiaduktunad torami. Druga fotografia (powyżej) pochodzi z książki Zbisława Janikowskiego „Częstochowa miedzy wojnami” – strona 63.Aleja 19 w latach 90-tych – siedziba Banku PKO. Budynek z XIX wieku pełnił rolę teatru, kina,a potem banków.Współczesna Aleja 19 w roli siedziby Banku PKO.Aleja 21 – kamienica mieszkalna z lat 60-tych ubiegłego wieku, w miejscu starej XIX-wiecznej. W parterze bar i delikatesy. Budynek zaprojektował architekt Jerzy Kukuła.Aleja 23 w latach 90-tych – ślad balkonu na trzeciej osi, brak odpowiednika na osi siódmej.Aleja 23 obecnie – zwracają uwagę przedłużone balkony – po dwa okna na jeden oraz nowe opaski okien.Aleja 25 – budynek handlowo-usługowy z lat 70-tych ubiegłego wieku. Autor projektu – architekt Marian Kruszyński. W tamtym czasie przeforsowanie projektu indywidualnych, skomplikowanych prefabrykatówna elewacji było dużym osiągnięciem.Narożnikowe ujęcie budynków Aleja 23 i 25. Plastikowe budki na pierwszym planie 20 lat temu wyglądały dobrze - jednak nie remontowane, obecnie nie pasują już do ścisłego centrum miasta.
Narożnik Alei i ulicy Wolności – widok z początku XX wieku. W miejscu parterowej kamienicy stoi obecnie Megasam.Aleja 27 – Dom Kohna – narożnik Alei i ulicy Wolności. Kamienica o przeznaczeniu handlowo-usługowym – nigdy nie mieściła lokali mieszkalnych.W widocznym po lewej stronie budynku narożnym od 1930 roku znajdował się na piętrze sklep obuwniczy „Bata” (stąd lokalna nazwa budynku), na piętrze w latach 1914-1916 kinoteatr „Corso”, a w 1916-1939 kino „Odeon”
Kolejne pocztówki ze zbiorów Zbigniewa Biernackiego dowodzą, że kamienica ta była wyjątkowo atrakcyjnaw centrum Częstochowy i najczęściej fotografowana. Przez 25 lat na piętrze funkcjonowało kino,a w parterze cukiernia z salą rozbudowaną w formie drewnianej werandy. Starsi Częstochowianie pamiętają jeszcze tą drewnianą przybudówkę cukierni.Współczesny wygląd kamienicy Aleja 27. Zachowano żeliwne kolumny w szerokich witrynach sklepów.Aleja 29 – bardzo starannie wyremontowana zawiera lokale biurowo-usługowe do wynajęcia. Ciekawai nie spotykana kompozycja elewacji: na osi bramy loggie zamiast balkonów uzyskane przez symetryczne ryzality nadwieszone nad chodnikiem. Dach mansardowy z łukowymi dominantami na osiach skrajnych i środkowej. Tu też żeliwne detale kolumn w witrynach i odbojów w bramie.Aleja 31 – wg informacji zebranych przez autorów „spacerownika po Alejach” kamienica była też we władaniu rodziny Kohnów – jej medycznej odnogi, mieściła też bibliotekę publiczną. 10-cio osiowa elewacja zachowała klasycystyczne elementy wystroju na piętrach: pilastry z „korynckimi” kapitelami, tympanony nad oknamiI pietra. Parter „bankowy” pozbawiony jest całkowicie detali - zamiast tego agresywne reklamy.Aleja 33 – kamienica też z „medycznym” życiorysem. Elewacja wymaga remontu, ale ma zachowane klasycystyczne elementy zdobienia pięter. W parterze zachowało się łukowe zwieńczenie bramy. Zwraca uwagę kompozycja pionów okiennych: 1+3+1 +2 +1+3+1. Po dwa okna w pionie nad bramą to też ciekawostka.
Aleja 35 – neobarokowa kamienica z przełomu XIX i XX wieku. Cztery kondygnacje bogatych zdobień zwracają uwagę widza. W parterze na szczęście nie poszerzano witryn. Potężny gzyms dachowy zasłania małą pochyłość dachu.
Aleja 37 – parter opanowany przez banki i skup złota. Elewacja frontowa „wygładzona” – bez gzymsunad parterem, bez boniowań. Najbardziej rzucają się w oczy małe otworki wentylacyjne poddasza –po dwa nad każdym pionem okien.Aleja 39/41 – budynek mieszkalno-usługowy z lat 60-tych. Tu była siedziba biur turystycznych. Projektantem był arch. Wojciech Zaleski. Budynek powstał w miejscu kamienicy, jak na pocztówce.Aleja 41 – neogotycka kamienica spalona i zburzona w czasie ostatnich walk z Niemcami i wyzwalaniaprzez Rosjan. /pocztówka ze zbiorów Zbigniewa Biernackiego/Aleja 43 – narożnik z ul. Śląską – kamienica z 1870 roku. Zwraca uwagę potężna kolumnada pilastrów miedzy gzymsem parapetowym II piętra i gzymsem dachowym.
Prawa autorskie zastrzeżone.