StartArchi-Blog- Plac Daszyńskiego strona północna
- Plac Daszyńskiego strona północna
- Pokaz zaczynamy od Placu Daszyńskiego, dawniej Placu Nowotki, jeszcze dawniej Nowego Rynku,który powstał na starym cmentarzu.„Fragment Nowego Rynku. Widok z 1909 r. na pierzeję północną Rynku i kościół św. Zygmunta.”Na pocztówce z 1909 roku widzimy w głębi kamienice narożne ulic Warszawskiej i Mirowskiej – wyburzonew czasie okupacji niemieckiej i likwidacji Getta.
Kamienice nr 4, 5, 6 w północnej pierzei nie zmieniły kształtu od 104 lat.
Kamienica nr 1 nie zmieniona od 22 lat. Dach kryty dachówką i z oknami połaciowymi przebudowany był chyba jako pierwszy w Alejach.Nr 2 praktycznie bez zmian i remontów – zmieniają się tylko szyldy lokali użytkowych.W trakcie remontu kamienicy nr 3 zlikwidowano długą przeszkloną witrynę i wrócono do dawnego podziałuokien wystawowych.
Kamienica narożna Placu Daszyńskiego i ul. Berka Joselewicza. W parterze był sklep motoryzacyjny potem, jeśli mnie pamięć nie myli – meblowy, a teraz od wielu lat ING Bank Śląski.
W zakątku kamienic nr 1, 2, 3 od zawsze był postój taksówek i kiosk z gazetami.Kamienica narożna nr 4 – w parterze był sklep cukierniczy i „Baltona”, potem sklep ogólnospożywczyi Bank Ochrony Środowiska. Teraz widzimy dwa banki i cukiernię.
Kamienica nr 5 – chyba najdłuższa elewacja w Alejach – sprawdzę to jeszcze na mapach geodezyjnych. Elewacja odnowiona i poza jednym zejściem do piwnicy od frontu nie zmieniona od 100 lat.Kamienica narożna nr 6 – od zawsze z apteką – pięknie odnowiona jest ozdobą Placu.
Widok z lat dwudziestych - w głąb ulicy Warszawskiej. Po prawej stronie kamieniczki wyburzone w czasie wojny.
W ich miejscu, w latach 80-tych, powstał długi budynek handlowo-usługowy, który Częstochowianieochrzcili mianem – Puchatek – od nazwy sklepu z artykułami dziecięcymi. W elewacji pawilonu autor –nieżyjący już Kolega architekt Marian Kruszyński wprowadził rytmiczne podziały nawiązujące do dawnychkamienic i granic nieruchomości.
Widok na wschodnią pierzeję Placu według pocztówki z początku XX wieku. Po lewej stronie fragment wspomnianych wyżej kamienic oraz w głębi komin nowej elektrowni.
Współczesny widok na kościół św. Zygmunta i zabudowania poklasztorne.Widok na Plac od kościoła św. Zygmunta, po lewej stronie - pomnik Papieża Jana Pawła II.
Prawa autorskie zastrzeżone.