StartArchi-Blog2. Krościenko. Łopuszna. Harklowa. Maniowy.

2. Krościenko. Łopuszna. Harklowa. Maniowy.

  •  
    1mini.jpg  11mini.jpg  10mini.jpg  7mini.jpg  5mini.jpg  13mini.jpg      

     
    Zabytkowe budynki i budowle Podhala, Pienin, Spisza, Orawy       część 2                                       
     

     
    Krościenko (13)
    Miasteczko w Pieninach, nad Dunajcem, o historii sięgającej Kazimierza Wielkiego posiada klasyczny rynek
    z ratuszem pośrodku, kościołem w pierzei wschodniej (pokazany w „kościelnej” serii) i kamieniczkami w trzech pozostałych.
     
    1zmn.jpg
     
    W pierzei południowej zachowały się cztery zabytkowe domy z XVIII wieku, wpisane do rejestru zabytków. Domy parterowe, „szczytowe”, w zwartej  zabudowie pokazane na rysunku z roku 1962 w stanie jednakowego zużycia. 
     
    2zmn.jpg
     
    4zmn.jpg
     
    Fotografie pokazują trzy domy wyremontowane i czwarty popadający w ruinę. Podziwiam mistrzostwo dawnych cieśli i dekarzy w skutecznym sposobie odprowadzania wody z długich „koszy” na stykach kolejnych domów.
     
    3zmn.jpg
     
    Rysunek i fotografia ciągłych podcieni tych domów nie oddają faktycznego nastroju miejsca, który psują parkujące tuż obok samochody.
      
    5zmn.jpg
     
    6zmn.jpg
     

     
    Łopuszna (8)
    Wieś przy drodze z Nowego Targu (7) do Krościenka (13) wsławiona nie tylko kościołem pokazanym poprzednio, ale także kompleksem zabudowań dworskich rodziny Tetmajerów.
     
    7zmn.jpg
     
    Na rysunku z 1976 roku budynek dworu z  końca XVIII   wieku, mieszczący obecnie muzeum. Rysunek pokazuje tradycyjne ściany z poziomych bali drewnianych z niespotykanymi, półokrągłymi pilastrami przy wejściu i w narożach. Na zdjęciach widać ściany otynkowane, ale siatka poziomych spękań ujawnia stan oryginalny. 
     
    8zmn.jpg 
     
    9zmn.jpg 
     

     
    Harklowa (9)
    Kolejna wieś nad Dunajcem w kierunku wschodnim.
     
    10zmn.jpg
     
    Poza kościołem z poprzedniej serii Antoni Nowotarski utrwalił w rysunkach fragmenty zabudowań gospodarczych – nietypowych w kształcie i materiale jak dla wsi – czyżby kolejny ślad  dawnego szlaku winno – solnego z Węgier. Nie ustaję w poszukiwaniu resztek tych zabudowań w zmieniającej się wsi – po 36-ciu latach może już ich nie znajdę.
     
    11zmn.jpg
     
    12zmn.jpg
     
    Harklowa (9) w roku 1976 –  piwnica ziemna z obsypaniem i dachem dranicowym na terenie płaskim.
     

     
    Maniowy (11)
     
    13zmn.jpg
     
    Maniowy (11) w roku 1961 –  piwnice na skarpie, murowane z kamienia, z dachami dwuspadowymi krytymi długimi gontami – utrwalone w rysunku ślady wsi zalanej przez jezioro Czorsztyńskie. Na dnie jeziora przyszli archeolodzy podwodni znajdą ściany z kamienia – tych obiektów nikt nie przenosił na wysoki brzeg do wsi Nowe Maniowy.
     
    Maniowy_piwnice_zmn.jpg 
    Stara fotografia piwnic w Maniowach pochodzi z książki Jana Wiktora pt Pieniny i ziemia sądecka – wydanie trzecie, uzupełnione – Wydawnictwo Literackie Kraków, rok 1965, strona 188. Cytowana fotografia jest znacznie starsza od datowanego rysunku Antoniego Nowotarskiego.

     
    Prawa autorskie zastrzeżone.