StartArchi-Blog5. Zabytkowe kościoły - Lachowice. Orawka. Sieniawa. Tvrdosin.

5. Zabytkowe kościoły - Lachowice. Orawka. Sieniawa. Tvrdosin.

  •  
    5_Sieniawa_mini.jpg    6_Sieniawa_mini.jpg   9_Lachowice_mini.jpg   10_Lachowice_mini.jpg   12_Twrdoszyn_mini.jpg   11_Orawka_mini.jpg   

     
    Zabytkowe kościoły Podhala, Spisza i Orawy w rysunkach arch. Antoniego Nowotarskiego
    i fotografiach arch. Lecha Nowotarskiego                                                                                       część 5
     

     
    Lachowice (31)
    Wieś w  powiecie Suskim, gminie Stryszawa.
     
    9_Lachowice_zmn.jpg
     
    Lachowice_1zmn.JPG
     
    10_Lachowice_zmn.jpg  Lachowice_5zmn.JPG

    Drewniany kościół parafialny pw. św. św. Piotra i Pawła powstał w 1789 roku.  Klasyczny układ trójbryłowy – wieża, nawa, prezbiterium - scalony sobotami, opasującymi dookoła cały kościół. Konstrukcja zrębowa, nad zadaszeniem sobót oszalowana pionowymi deskami. Dach dwukalenicowy, nad wielobocznym prezbiterium zakończony wielospadowo. Wieża słupowo–ramowa z pochyłymi ścianami. Wieża i sygnaturka zwieńczone dachem cebulastym i pokryte blachą.
    Zwracają uwagę faliste poddarcia zadaszeń sobót w narożach prezbiterium oraz wielkość i bogactwo detali sygnaturki.
     
    Lachowice_2zmn.JPG
     

     
    Orawka (33)
    Wieś w  powiecie nowotarskim, gminie Jabłonka, na obszarze polskiej Orawy. Rzeka Czarna Orawa, nad którą leży Orawka należy do zlewiska Morza Czarnego poprzez Wag i Dunaj.
     
    11_Orawka_zmn.jpg
     
    Orawka_1zmn.JPG 

    Kościół drewniany pw. św. Jana Chrzciciela z 1659 roku z dobudowaną w 1728 roku murowaną kaplicą Matki Boskiej Bolesnej. Część drewniana w konstrukcji zrębowej, oszalowana gontami. Ogromna bryła przykryta jednokalenicowym dachem, pokrytym gontami, z wielobocznym zakończeniem od wschodu. Ośmioboczna sygnaturka z bardzo ostrym zwieńczeniem na długiej kalenicy dachu wskazuje, gdzie we wnętrzu jest belka tęczowa i początek prezbiterium.
    Wieża o tradycyjnej konstrukcji i usytuowaniu na osi wejścia od zachodu posiada niepowtarzalne zwieńczenie – ostrosłupowy dach wieżowy z podstawą cofniętą poza obrys hurdycji,otoczony czterema sterczynami
    na rozpłaszczonych narożach okapu. We wnętrzu organy z 1670 roku i polichromie z 1711 roku.
     
    Orawka_2zmn.JPG
     

     
    Sieniawa (26)
    Wieś w powiecie nowotarskim, gmina Raba Wyżna, na obszarze Podhala.
      
    6_Sieniawa_zmn.jpg
     
    Sieniawa_1zmn.JPG
     
    Drewniany kościół pw. Św. Antoniego z połowy XVIII wieku. Pełnił rolę kaplicy dworskiej ufundowanej przez właściciela wsi Andrzeja Sędzimira. Później był kościołem parafialnym do roku 1990. Kościół o konstrukcji zrębowej, dookoła opasany sobotami. Powyżej sobót ściany oszalowane deskami.
    Kościół dwubryłowy – nawa i duży przedsionek. Nawa z wielobocznym zamknięciem części ołtarzowej, przedsionek w miejscu wieży, jaka występuje w większych kościołach. Jednobryłowy dach nad nawą
    z wielospadowym zakończeniem nad prezbiterium i jednospadowym nad wejściem. Wyraźnie wyodrębnione trzyspadowe zadaszenie przedsionka. Bogata w detale sygnaturka z pozorną latarnią i krzyżem na baniastym zwieńczeniu. Przepiękny w kształcie i proporcjach. Kościółek otaczają 200-letnie lipy. Niesamowity nastrój tajemniczości, ciszy, spokoju. Muszę tam jeszcze kiedyś pojechać, ale tak aby móc zobaczyć wnętrze. 
     
    5_Sieniawa_zmn.jpg
     
    Sieniawa_3zmn.JPG


     
    Tvrdosin (34)
    Miasto na słowackiej Orawie – ok. 15 km od przejścia granicznego Chyżne.
     
    12_Twrdoszyn_zmn.jpg
     
    Tvrdosin_1zmn.JPG

    Kościół pw. Wszystkich Świętych, jeden z dwu katolickich w tym rejonie. Zbudowany w drugiej połowie XV wieku w stylu gotyckich kościołów drewnianych. Konstrukcja zrębowa, dach dwukalenicowy, wielospadowy. Brak wieży, na kalenicy nawy ośmioboczna, smukła sygnaturka.
    Bryła prezbiterium jest niższa od bryły nawy, co nie jest odzwierciedlone we wnętrzu: prezbiterium przekryte pozornym, drewnianym sklepieniem kolebkowym jest wyższe od nawy z bardzo niskim i płaskim stropem drewnianym – tak niskim, że na chórze brak miejsca na tradycyjne organy. Kościół otoczony dookoła szerokimi sobotami. W 2008 roku umieszczony na liście UNESCO.
     
    Trvdosin_3zmn.JPG
     
    Trvdosin_2zmn.JPG
     
    Trvdosin_4zmn.JPG Trvdosin_6zmn.JPG
     
    Trvdosin_5zmn.JPG

     
    Prawa autorskie zastrzeżone.