StartStrona główna
Strona główna
- 2022.06.13. ELIMINACJE DO TEGOROCZNEJ EDYCJI WYSTAWY
Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy WyszehradzkiejStowarzyszenie Architektów Węgierskich, jak co roku, wystąpiło do Narodowego Funduszu Kulturyo grant na zorganizowanie mobilnej wystawy „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej”,w której SARP bierze udział od pierwszej edycji.
Wystawa, ciesząca się wielkim powodzeniem, zarówno pośród uczestników eliminacji, jak i gości, odwiedzających wystawę, na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krajów Grupy Wyszehradzkiej.
Każdy kraj V4 wybiera 4 domy jednorodzinne, ukończone w latach 2021 i 2022.Zgłoszenia na nośnikach elektronicznych wraz z wydrukami wszystkich materiałów należy dostarczyć do dnia 31 sierpnia 2022 do g. 12:00 na adres:
Stowarzyszenie Architektów Polskich
ul. Foksal 2
00-366 Warszawa
V4 FAMILY HOUSES
Zgłoszenia (w wersji elektronicznej i papierowej) muszą zawierać:
Teksty (po polsku i angielsku) w formacie .doc (edytowalnym):
- imię i nazwisko architekta/architektów, nazwę, adres, aktualny kontakt e-mail i telefonicznydo pracowni- nazwę domu- nazwę miejscowości, w której dom się znajduje- legendę z opisem pomieszczeń
Grafikę:
- plan budynku z ogrodem
- widok ulicy, przy której dom jest ulokowany
- rzuty pomieszczeń w grafice czarno białej
- przekrój w charakterystycznym miejscu
- 3-4 zdjęcia domu (oddzielnie) w formacie .jpg + nazwisko autora zdjęć
- zdjęcie portretowe autora/autorów domu + nazwisko autora zdjęćWszystkie materiały w formie papierowej muszą być w formacie A4. - 2022.02.16. DOMOKRĄŻCY WARSZAWA - BERLIN
SARP Oddział Poznań informuje o kontynuacji cyklu filmowego DOMOKRĄŻCY realizowanego pod hasłem Warszawa-Berlin.
Przez ostatnie trzy dekady Berlin i Warszawa silnie się zmieniły. Berlin, po likwidacji muru odzyskał stołeczną funkcję. Nabrał znaczenia na politycznej, kulturalnej i społecznej mapie Europy. Warszawę – w wyniku zmian ustrojowych – dynamicznie rozbudowano oraz korzystnie przekształcono jej przestrzeń publiczną. Polska stolica jest też znacznie bardziej różnorodna i wielokulturowa niż u schyłku PRL-u.
Jak mieszka się w obu tych miastach, zarówno w nowych jak i dawnych budynkach? Co różni sposoby zamieszkania w obu stolicach, a co jest podobne? W jaki sposób urządzają swoje mieszkania berlińczycy i warszawiacy? Jak postrzegają swoje miasta i dzielnice? Czy planują związać się z nimi na stałe? Ponad trzydzieści lat od zawarcia traktatu o dobrym sąsiedztwie między RP i RFN to dobry dystans, by porównać warunki życia mieszkańców obu partnerskich stolic.
Na początek pokazane będzie mieszkanie przy jednej z najruchliwszych arterii Warszawy. O swoim mieszkaniu na ul. Puławskiej i architekturze mieszkaniowej międzywojennej Warszawy opowie krytyk - Jarosław Trybuś.
Premiera tego odcinka odbędzie się w czwartek 17.02.2022 o godzinie 18.00 zarówno na stronie internetowej projektu www.domokrazcy.pl oraz na kanale YouTube cyklu. - 2022.02.10. 360°360° to platforma wymiany myśli i doświadczeń stworzona przez poznański oddział StowarzyszeniaArchitektów Polskich pod patronatem Zarządu Głównego SARP, gdzie poszczególne oddziałyStowarzyszenia na kanale Youtube będą przedstawiać swoich gości. Będą to prelekcje architektówpolskich i zagranicznych, którzy zaprezentują swoją filozofię architektury oraz doświadczeniaprojektowe, ale także zapisy debat czy spacerów - bez względu na format zawsze będą to jednakciekawe spotkania z architekturą i jej twórcami.
Na początek zapraszamy na wykłady przygotowane przez Stowarzyszenie Architektów PolskichOddział Poznań w ramach projektu Poznań - Brno...
- Zdrowych oraz spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, a także wytrwałości, siły i nadzieina lepsze jutro w nadchodzącym Nowym Roku
życzyZarząd Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Częstochowa - 2021.10.29. ARCHITEKTURA ROKU WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO - WYNIKIZnamy już wyniki 27 edycji konkursu Architektura Roku Województwa ŚląskiegoNAGRODA w kategorii: obiekt
GRAND PRIX
dla zespołu:
OVO GRĄBCZEWSCY ARCHITEKCI
BARBARA GRĄBCZEWSKA
OSKAR GRĄBCZEWSKI
MAREK GRĄBCZEWSKI
MIKOŁAJ SZEWCZYK
JACEK RYMASZEWSKI
KAMIL KAJDAS
ZUZANNA ROBUTKA
MIKOŁAJ SZEWCZYK
MAGDALENA ORZEŁ
NATALIA PĄCZKO
SONIA JARCZYK
PAULINA GOCOŁ
NATALIA MIŁCZAK
JUSTYNA MOTYKA
IGA MAZUR
PIOTR MRZYK
ANNA UNDEROWICZ
za realizację pod nazwą:
BUDYNEK BIUROWY EXG W CZĘSTOCHOWIE
Nagrodę Główną w kategorii Obiekt otrzymuje budynek biurowy firmy EXG w Częstochowie, autorstwa pracowni OVO Grąbczewscy Architekci. Jury jednogłośnie przyznało ją za bezpretensjonalną, skromną elegancję, wyważone proporcje, jakość zastosowanych materiałów, umiar i dyscyplinę umiejętnie skrojonej geometrii. Ten niewielki szary budynek częściowo schowany wśród drzew z niezwykłą siłą pozytywnie oddziaływuje nie tylko na najbliższe otoczenie.
Mało kto już pamięta obiekty z Częstochowy, które swego czasu zaistniały na architektonicznej mapie Polski. To miasto od dawna czekało na taki powrót. Dziś, już jako jedno z miast województwaśląskiego, ma szansę wejść w orbitę wpływów "śląskiej szkoły architektury". Z nadzieją na piękną przyszłość, jury postanowiło przyznać częstochowskiej realizacji mającej niewątpliwy potencjał zainicjowania takich zmian, Laureatowi Nagrody Głównej w kategorii Obiekt, Grand Prix konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2021.Nagrodzonych i wyróżnionych w pozostałych kategoriach, zdjęcia obiektów oraz uzasadnienia Jury możemy poznać na stronie Organizatora. Gratulujemy!