StartStrona głównaCzytaj dalej

Strona główna

 
Partnerzy Oddziału SARP
 
 
logo_baumit_em2.jpg
 
 
logo_schindler_em2.jpg

 

 
     
 
Czytamy regularnie

 
 
   arch1.jpg   
 
 
  
 

logo_Arch.murator.jpg

   
 
 
  ZA_logo_kolor.jpg
  
 
A_B_logotyp_kolor.jpg
  
 
 
Facebook

 
 
Facebook.jpg        
  
 
 
 

 

     

   
  
 
 
 
    
   
  
        
 
 
 
 
     
   
 

 

 
2022.02.16.    DOMOKRĄŻCY  WARSZAWA - BERLIN
 
domo2022.jpg
 
SARP Oddział Poznań informuje o kontynuacji cyklu filmowego DOMOKRĄŻCY realizowanego pod hasłem Warszawa-Berlin.

Przez ostatnie trzy dekady Berlin i Warszawa silnie się zmieniły. Berlin, po likwidacji muru odzyskał stołeczną funkcję. Nabrał znaczenia na politycznej, kulturalnej i społecznej mapie Europy. Warszawę – w wyniku zmian ustrojowych – dynamicznie rozbudowano oraz korzystnie przekształcono jej przestrzeń publiczną. Polska stolica jest też znacznie bardziej różnorodna i wielokulturowa niż u schyłku PRL-u.

Jak mieszka się w obu tych miastach, zarówno w nowych jak i dawnych budynkach? Co różni sposoby zamieszkania w obu stolicach, a co jest podobne? W jaki sposób urządzają swoje mieszkania berlińczycy i warszawiacy? Jak postrzegają swoje miasta i dzielnice? Czy planują związać się z nimi na stałe?  Ponad trzydzieści lat od zawarcia traktatu o dobrym sąsiedztwie między RP i RFN to dobry dystans, by porównać warunki życia mieszkańców obu partnerskich stolic.

Na początek pokazane będzie mieszkanie przy jednej z najruchliwszych arterii Warszawy. O swoim mieszkaniu na ul. Puławskiej i architekturze mieszkaniowej międzywojennej Warszawy opowie krytyk - Jarosław Trybuś.

Premiera tego odcinka odbędzie się w czwartek 17.02.2022 o godzinie 18.00 zarówno na stronie internetowej projektu www.domokrazcy.pl oraz na kanale YouTube cyklu.

DOMOKRĄŻCY Warszawa- Berlin odc. 1

Prawdopodobnie nie byłoby tego mieszkania, gdyby nie dawny właściciel najbardziej znanej wytwórni słodyczy w Polsce. Dwupokojowe lokum z drugiej połowy lat 30. XX w powstało przy stołecznej ulicy Puławskiej w kwartale zabudowywanym tzw. luxami, czyli modernistycznymi kamienicami o wyższym standardzie. Zrealizowano je dzięki tzw. Lex E. Wedel – wylobbowanemu przez Emila Wedla prawu, które ułatwiło mieszkalną działalność inwestycyjną. Lokatorem mieszkania jest historyk sztuki, kurator i autor książek, Jarosław Trybuś działający w Muzeum Warszawy. Rzeczowo i lekko opowiada o tym, jak zamieszkał i jak mu się żyje przy Puławskiej oraz o sąsiedniej modernistycznej zabudowie. Dowiecie się też czym jest Jerzy i jak wszedł w jego posiadanie.

ORGANIZATORZY: SARP Oddział Poznań, Stowarzyszenie Punkt Wspólny, Centrum Otwarte, Fundacja Made in art

PARTNERZY: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Mazowiecka Okręgowa Izba Architektów RP, Wielkopolska Okręgowa Izba Architektów RP, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki, Bund Deutscher Architekten BDA

MEDIA: Architektura i Biznes, IKS, Radio Afera, WHITEMAD

Kolejne odcinki serii Warszawa – Berlin:

– 22.02 g. 18.00 – Wildenbruchstr- Berlin
– 24.02 g. 18.00 – Domki fińskie – Warszawa

Zapraszamy na seanse!