StartStrona główna
Strona główna
- 2023.11.20. KONKURS SARP NR 1052
Dwuetapowy konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji architektonicznej budynków na potrzeby Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno oraz Centrum Kultury z salą widowiskową.Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w Konkursie: do 30.11.2023Termin składania Opracowań studialnych do 23.02.2024 do g.15:00Termin składania Prac konkursowych: do 13.05.2024 do g.15:00 - 2023.10.23. RELACJA ZE SPOTKANIA SARP U40 ORAZ MBA W KRAKOWIE
Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Częstochowa zaprasza na relację z ogólnopolskiego spotkania młodych SARP U 40, które w tym roku odbyło się w Krakowie podczas Biennale Architektury.Tematem przewodnim obu wydarzeń było słowo RECOVER - odzyskiwać.
27 października 2023 roku (piątek) o godzinie 18:00 w siedzibie SARP Częstochowaprzy ul. Kopernika 11
Spotkanie poprowadzą Koleżanki: Joanna Snarska oraz Karolina Domańska-Tyrała
- 2023.04.12. PLAC BIEGAŃSKIEGO. OŚWIADCZENIE SARP CZĘSTOCHOWAPomimo złożonych deklaracji, wyłonieni w zapytaniu ofertowym projektanci "modernizacji Placu Biegańskiego" do dziś nie skontaktowali się z przedstawicielami częstochowskiej pracowni FORMA, autorami zrealizowanej w niepełnym zakresie zwycięskiej pracy w konkursie na koncepcję architektoniczną zagospodarowania Placów Daszyńskiego i Biegańskiego w Częstochowie wrazz łączącym place odcinkiem Alei Najświętszej Maryi Panny z 2007 roku. Czekaliśmy cierpliwiedo ostatniej chwili, do dnia zgłaszania uwag.
Dla nas kontakt i rozmowa z autorami przestrzeni, w której planuje się interwencje to podstawowe standardy wykonywania zawodu architekta.
Koleżanki i Koledzy z Oddziału Warszawskiego prowadzą obecnie szeroko zakrojoną akcję edukacyjną związaną z prawami autorskimi
https://sarp.warszawa.pl/prawoautora-opinia-prawna-utwory-projektowe-z-zakresu-architektury-oraz-architektury-krajobrazu-zasady-korzystania-z-poszanowaniem-praw-autorskich/
#prawoautora #sarpztworcami #autorobiektu
Niejasna jest dla nas również kwestia posiadania przez wyłonionych projektantów wymaganych prawem odpowiednich uprawnień budowlanych ( https://extranet.iarp.pl/lista/ ). Uważamy, że sprawą powinna zainteresować się Izba Architektów.
W związku z powyższym z przykrością zmuszeni jesteśmy zdecydowanie odciąć się od tej budzącej coraz więcej poważnych wątpliwości procedury, jaką zaproponowano dla stworzenia, z myślą o jej realizacji, koncepcji modernizacji głównego placu miasta.
W konsekwencji, pomimo wykazania przez nas maksimum dobrej woli, poświęcenia czasuoraz zaangażowania, nie prześlemy (tak jak to deklarowaliśmy) materiałów z przeprowadzonych przez nas wspólnie z Centrum Promocji Młodych w 2017 roku warsztatów „Zaprojektuj sobie miasto”,w ramach których odbyły się w kolejnych trzech miesiącach, trzy otwarte dla wszystkich spotkania poświęcone przestrzeni Placu Biegańskiego, rozpoczęte oczywiście spotkaniem z autorami placu.
2023.03.31. PLAC BIEGAŃSKIEGO. OŚWIADCZENIE SARP CZĘSTOCHOWA
W dniu 28.03.2023 w naszej siedzibie odbyło się spotkanie zorganizowane na prośbę przedstawiciela CUK Częstochowa po konferencji dotyczącej przyszłości Placu Biegańskiego zorganizowanejz udziałem Prezydenta Miasta w dniu 22.03.2023.
Obecni na spotkaniu byli: Przedstawiciele CUK Częstochowa, Projektanci wybrani w wyniku rozesłanego przez miasto Zapytania (zgodnie z informacją nam przedstawioną, brak szczegółowych informacji na stronie Biuletynu Zamówień Publicznych) oraz Przedstawiciele Zarządu SARP Częstochowa.
Na spotkaniu poprosiliśmy o wyjaśnienie przyjętej formy zapewnienia w procesie projektowania udziału społeczeństwa Częstochowy. Zgodziliśmy się, że nie są to Konsultacje Społeczne, tak jak rozumie je chociażby Uchwała Rady Miasta z 2010 roku i w proponowanej formie nie powinny być (i zgodniez deklaracjami nie będą) nazywane Konsultacjami Społecznymi. Możemy mówić o zbieraniu opinii mieszkańców i mieszkanek.
Poinformowaliśmy o stanowisku Stowarzyszenia Architektów Polskich od zawsze promującego konkursy architektoniczne jako jedyną najwłaściwszą formę udzielania zamówień na prace projektowe przy ważnych dla miasta inwestycjach.
Wysłuchaliśmy projektantów, którzy przedstawili wstępne propozycje i przyjęte założenia, nad którymi wywiązała się krótka dyskusja.
Chcielibyśmy jednak wyraźnie zaznaczyć, że nie czujemy się uprawnieni do występowania jako grupa w jakikolwiek sposób opiniująca/zatwierdzająca/sprawdzająca przedstawione rozwiązania. Chcemy uczestniczyć w procesie na równych prawach ze wszystkimi mieszkańcami oraz mieszkankami korzystając ze stworzonych przez Miasto możliwości. Wysłuchaliśmy jedynie przedstawionych propozycji projektantów, do których z powodu braku na obecnym etapie chociażby wytycznych Konserwatora Zabytków czy Zarządu Dróg trudno jest się nam w konkretny sposób odnieść.
Szczegółowa notatka ze spotkania została rozesłana do obecnych na spotkaniu oraz do wszystkich członków Oddziału.
Przekazujemy prośbę o poinformowanie o możliwości przesyłania wszelkich uwag oraz pomysłówna adres: plac@cuk.czestochowa.pl do dnia 12 kwietnia 2023
Jest to obecnie jedyna dostępna forma dająca możliwość zabrania głosu w temacie przyszłości Placu Biegańskiego. Zgodnie z deklaracjami jakie padły w dniu 28.03.2023 planowane są spotkaniana dalszych etapach. Zapraszamy i namawiamy do aktywnego włączenia się w proces w ramach stwarzanych możliwości.